WARSZAWSKA HODOWLA HOVAWARTÓW "EVEN HOV" FCI

Hovawart szczeniaki 2022, hodowla hovawart Warszawa, szczenięta hovawart 2022

PORÓWNANIE RAS
- GOLDEN RETRIVER I HOVAWART


Hovawart przywodzi na myśl Goldena, tylko nieco większego i smuklejszego.
Zewnętrzne podobieństwo nie idzie jednak w parze ze zgodnością usposobienia. Te dwa psy są obdarzone talentami w różnych dziedzinach i przeznaczone dla właścicieli o odmiennych temperamentach.

Hovawart to doskonały sportowiec i odpowiedzialny stróż. W każdych okolicznościach czuwa nad swoją rodziną. Nieufny wobec obcych, nie wita entuzjastycznie pierwszego lepszego przybysza i lepiej nie próbować bez serdecznego zaproszenia wchodzić na jego terytorium. Na tym właśnie polega różnica między nim a Golden Retrieverem. Chociaż obaj sprawiają wrażenie bliskich krewniaków, ich charakter jest diametralnie różny.

Golden retriever, pochodzący z dobrej linii, z hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym (to samo dotyczy zresztą hovawarta), jest dobrym kompanem, radośnie nastawionym do świata,przyjaznym dla ludzi, psów i innych zwierząt,bardzo cierpliwym wobec dzieci.


Nie chcemy przez to powiedzieć, że Hovawart to nietowarzyski odludek. Prawidłowo wychowany jest zrównoważony i także bardzo uczuciowy. Nie można jednak oczekiwać tego samego od Goldena, co od Hovawarta, jak również nie można wychowywać ich w ten sam sposób. Hovawart powinien mieć pana umiejącego okazać zdecydowanie, aby ustalić hierarchię, w której pies zajmie właściwe miejsce, i stałe wymagania wobec psa. Ponieważ dosyć późno osiąga dojrzałość, trzeba uzbroić się w cierpliwość, by przeczekać potknięcia wieku szczenięcego. Jest to bardzo komunikatywny pies w stosunku do najbliższych osób, jednak samiec ma tendencje do dominacji, szczególnie wobec pobratymców tej samej płci. Czasami konieczny jest udział Hovawarta w szkoleniu, zwłaszcza, wówczas gdy jego pan nie dysponuje odpowiednią wiedzą, by samodzielnie zająć się wychowaniem psa. Odpowiedzialny hodowca nie sprzeda Hovawarta bez zasięgnięcia kilku informacji o nowych właścicielach.


Golden nie sprawia problemów wychowawczych. Chętnie podporządkowuje się człowiekowi. Ale podobnie jak Hovawart wymaga dużo ruchu i pracy. Łatwo i chętnie się uczy,głównie poprzez zabawę, w której jest niestrudzony. Można, więc uprawiać z nim wiele sportów m.in. agility.


Silny i dynamiczny Hovawart musi wyładować swoją energię. Jeśli tego nie zrobi, może dobrze dać się we znaki swojemu właścicielowi! Leniuchowanie - to nie jest jego sposób na życie. Kocha pracę, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Zawody posłuszeństwa, obrończe, tropienie - to dyscypliny doskonale odpowiadające jego zdolnościom.Spisuje się bez zarzutu jako przewodnik osób niewidomych, co jest cechą łączącą go z Goldenem.


A MOŻE TAK ZAMIANA

Golden zamiast Hovawarta lub odwrotnie? W tym pierwszym wypadku nie jest powiedziane, że zyskasz na zamianie. Przecież wybierając Goldena, postawiłeś na towarzysza łagodnego, otwartego na świat i ludzi, z Hovawartem możesz, więc mieć kłopoty wychowawcze. Podobnie w drugą stronę: przyzwyczajony do sprawności Hovawarta w stróżowaniu jego właściciel mógłby mocno rozczarować się Goldenem, który owszem, zaszczeka, by dać znać o nadejściu nieznajomego, ale na tym się skończą jego pogróżki. Zaraz potem żwawo skoczy ku niezapowiedzianemu gościowi, by okazać mu swą radość i zachęcić go do zabawy. Podobne spotkanie z Hovawartem wyglądałoby całkiem inaczej.

GRA W PIĘĆ RÓŻNIC

Szata: włos Hovawarta jest półdługi, zwarty, lekko falisty, z niewielką ilością podszerstka. Sierść Goldena układa się płasko lub też jest lekko falista, z frędzlami. Uzupełnia ją mocno przylegający nieprzemakalny podszerstek.


Umaszczenie: najłatwiej wziąć za Goldena, Hovawarta w kolorze blond. Psy tej rasy występują także w kolorze czarnym i czarnym podpalanym. Golden nosi szatę złocistą i kremową (we wszystkich odcieniach). Kolor czerwony i mahoniowy są wykluczone.


Uszy: u Hovawarta są trójkątne, zwisające i przylegające do głowy. U Goldena również zwisają, są średniej wielkości i osadzone prawie na poziomie oczu.


Głowa: Golden ma dużą głowę, a kufę szeroką, mocną i wysoką. Głowa Hovawarta jest silna, z szerokim i lekko wygiętym czołem. Kufa zaś jest bardziej spiczasta niż u Goldena.


Ogon: długi i mocno owłosiony ogon Hovawarta sięga poniżej stawu skokowego, podobnie jak nieco krótszy ogon Goldena, osadzony i noszony na poziomie grzbietu, niezawinięty na końcu.


Ich wygląd sugeruje bliskie pokrewieństwo, charakter obu psów zaś je wyklucza.

źródło Przyjaciel Pies