WARSZAWSKA HODOWLA HOVAWARTÓW "EVEN HOV" FCI

Hovawart szczeniaki 2022, hodowla hovawart Warszawa, szczenięta hovawart 2022

Wychowanie hovawarta
- odpowiedzi na pytania


1. Od kiedy możemy podawać maluchowi kości cielęce?
2. Od kiedy podajemy szczeniakowi glukozaminę?
3. Co możemy dawać oprócz suchej karmy?
4. Jak liczy wiek psa Związek Kynologiczny?
5. Jak uczymy psa przychodzenia do nas za każdym zawołaniem?
6. Kiedy podajemy szczeniakowi dodatkowo witaminy w tym wapń?
7. Kiedy rozpoczynamy szkolenie PT?
8. Jak oduczyć psa kradzieży jedzenia?
9. Jak radzimy sobie z psem, który skacze na nas podczas witania?
10. Co robimy gdy pies szczeka kiedy widzi, że przygotowujemy się aby iść na spacer?
11. Dlaczego szczenięta podgryzają ludzi?
12. Jak nauczyć psa aby wpuszczał do domu zaakceptowane przez nas obce osoby?
13. Kiedy i jak zaczynamy szkolić psa do IPO?
14. Jestem już dorosła czyli ABC.. cieczki.
15. Przepis na ciasteczka wątrobiane .
16. Kilka słów o wystawach i wystawianiu .
17. Uprawnienia hodowlane.
18. Na czym polegają testy psychiczne?




1. Od kiedy możemy podawać maluchowi kości cielęce?
Kości podajemy od ok 10-12 tygodnia życia. Najlepiej podawać kość główkową przeciętą na pół, aby piesek mógł dostać się do szpiku. W tym wieku kość służy bardziej do zabawy, wygryzania chrzęści i wylizywania szpiku, niż do całkowitej konsumpcji.

2. Od kiedy podajemy szczeniakowi glukozaminę?
Glukozaminę, czyli "Cani Agil", podajemy profilaktycznie od 4 miesiąca życia. Na początku po 1/2 tabletki, a w wieku 6 miesięcy 1 tabletkę dziennie.

3. Co możemy dawać oprócz suchej karmy?
Oprócz suchej karmy możemy dawać: ser biały, jogurty, maślanki, kości cielęce, małe ilości mięska wołowego /cielęcego (100 g. raz w tygodniu), jajko na miękko (białko ścięte) lub samo żółtko (raz w tygodniu). Uszy wołowe lub królicze suszone, suszone ścięgna wołowe (nie pachną zbyt ładnie ale psy je uwielbiają) podajemy aby zaspokoić chęć gryzienia.

4. Jak liczy wiek psa Związek Kynologiczny?
Wiek psa liczymy tak: gdy pies skończy 3 pełne miesiące np. urodzony 8.04 to 9.07 mamy już 4 miesiąc życia. Zgłaszając psa na wystawy np. w klasie młodzieży pies w dniu wystawy nie może mieć skończonych 18 miesięcy. Szczegóły o wystawach w osobnym punkcie.

5. Jak uczymy psa przychodzenia do nas za każdym zawołaniem?
Nauczenie psa bezwarunkowego przychodzenia do nas jest proste. Uczymy tego na dwa sposoby:
Pierwszy - to nagradzanie za przychodzenie smaczkami.
Bierzemy na spacer torebkę ze smaczkami i puszczamy psa luzem. Gdy odbiegnie na odległość 2-3 kroków, wołamy psa pokazując mu nagrodę. Gdy pies przychodzi - dajemy nagrodę. Stopniowo zwiększamy odległość, na jaką pies odchodzi, ale nie pokazujemy mu nagrody. Za każdym razem po przyjściu na zawołanie nagradzamy psa. Po kilku dniach nagradzamy już nie za każdym razem nagródką, ale w zamian pokazujemy swoje zadowolenie - poklepujemy psa, zwracamy się do niego radosnym głosem.
Drugi sposób to nauczenie psa bezwarunkowego przychodzenia na dźwięk gwizdka. Zaczynamy uczyć psa przywołując go za każdym przy karmieniu do miski z jedzeniem. Potem postępujemy podobnie jak z przywoływaniem. Gwizd, pies przychodzi, nagroda - smaczek. Z czasem wystarczy nagroda już słowna.

6. Kiedy podajemy szczeniakowi dodatkowo witaminy w tym wapń?
Z witaminami nie należy przesadzać. Jeśli karmimy psa dobrą karmą, to nie należy podawać dodatkowo dużych dawek witamin i minerałów. Preparat Vita Vet dla psów dużych ras ze stosunkiem wapnia do fosforu w proporcjach 2:1 podajemy według dawkowania na opakowaniu, a nawet trochę mniej. Jest tam rozgraniczenie do stosowania przy karmieniu karmą suchą oraz karmą domową. Trzeba mieć również na uwadze wagę psa. Ja proponuję do ukończenia 6 miesięcy 1/2 tabletki, potem 1 całą dzieląc na pół rano i wieczorem.

7. Kiedy rozpoczynamy szkolenie?
Szkolenie PT rozpoczynamy po ukończeniu przez psa 6 miesięcy. Jednakże uczymy psa od najwcześniejszych dni podstawowych komend :siad, waruj, zostań oraz "NIE" lub "FE". Pamiętamy, że musimy nauczyć psa oddawania przedmiotów oraz tego, że człowiek może grzebać w ich misce. Pies musi bezwzględnie nam oddać wszystko co ma w pysku. Musi wiedzieć, że to mu się opłaca.

8. Jak oduczyć psa kradzieży jedzenia?
Hovawarty są psami, które bardzo lubią kraść jedzenie. Aby je tego odzwyczaić musimy uzbroić się w cierpliwość i wielokrotnie przygotowywać zasadzkę na psa. Wkładamy kawałek jedzenia do metalowej miski, a tą miskę stawiamy na drugiej misce w taki sposób, aby spadając (najlepiej na metalową tacę) zrobiła jak najwięcej huku. Wychodzimy z kuchni, idziemy do pokoju obok i tam czekamy aby złapać psa na gorącym uczynku. Kiedy miska spadnie z hukiem, wtedy wpadamy do kuchni karcimy psa słowem "FE" oraz każemy mu opuścić kuchnię. Musimy pamiętać aby przez dłuższy czas zostawiać w kuchni jedzenie tylko w formie zasadzki. Moje psy oduczyły się kradzieży jedzenia po 5-8 takich wpadkach.

9. Jak radzimy sobie z psem, który skacze na nas podczas witania?
Oduczenie psa od skakania jest bardzo trudne. Są metody drastyczne, o których nie wspomnę oraz te, które mogę polecić. Spróbujcie złapać psa za obrożę i posadźcie mówiąc "NIE" lub "FE". Możecie również odwracać się do psa tyłem ale nie zawsze to wystarczy. Dla mnie najlepszym sposobem jest przekupstwo polegające na daniu psu suszonego ucha wołowego luk króliczego. Wtedy pies mając w pysku ucho nie skacze na nas. Chodzi w około nas pokazując wszystkim swoją zdobycz. Przenosi wtedy emocje związane z nami na smakołyk.

10. Co robimy gdy pies szczeka kiedy widzi, że przygotowujemy się aby iść na spacer?
Pies oprócz nas- ludzi, kocha również spacery. Wyjście na takowy jest dla niego tak silną emocją, jak witanie nas, kiedy wracamy do domu. Moim pomysłem na rozładowanie takich emocji jest nauczenie psa siadania i trzymania w pysku smyczy. Jak będziemy się szykować do wyjścia to dajemy psu do trzymania smycz i mówimy trzymaj - poczekaj.

11. Dlaczego szczenięta podgryzają ludzi?
Myślę, że wynika to z kilku powodów. Po pierwsze maluchy tak właśnie bawią się z rodzeństwem i matką. Po drugie poznają świat poprzez gryzienie. Gryząc poznają siłę swoich zębów oraz starają się zwrócić na siebie naszą uwagę. Podgryzanie powinno ustąpić samoistnie w wieku ok. 6-7 miesięcy jednakże delikatne podgryzanie (łapanie nas za rękaw) może im zostać jako objaw czułości z ich strony na zawsze.

12. Jak nauczyć psa aby wpuszczał do domu zaakceptowane przez nas obce osoby? Chcąc nauczyć poprawnego zachowania powinniście stanąć tak, aby pies był za wami, i wesoło zacząć rozmowę z obcym np. "oo.. witam, witam zapraszam." Stańcie blisko obcej osoby, podajcie rękę. Bądźcie zawsze przed psem. To Wy jesteście osobą decyzyjną, nie on. Nie łapcie psa za obrożę - takie łapanie może go zachęcić do obrony. Po przywitaniu możecie powiedzieć do psa wesoło ..."a zobacz piesku, kto tu do nas przyszedł?"

13. Kiedy i jak zaczynamy szkolić psa do IPO?
Psa zaczynamy szkolić do IPO poprzez zabawę ze szmatką (najlepsza jest gruba skórzana ircha). Zaczynamy jak pies zmieni zęby - z mlecznych na stałe tj. ok. 6-7 miesiąca. Bawimy się w przeciąganie i dajemy psy wygrywać. Ze szmatki przechodzimy na wałek i tzw. poduszkę z 2-3 uchwytami. Jeśli pies chwyta ją i nosi możemy pomyśleć o dalszym szkoleniu przez odpowiedniego pozoranta. Szkolenie z pozorantem zaczynamy ok. 1-1,5 roku.

14. Jestem już dorosła czyli ABC.. cieczki.
Suczki hovawarta dostają pierwszej cieczki w wieku ok. 8-12 miesięcy. Jest to czas kiedy musimy zwracać szczególną uwagę na naszą podopieczną. Cieczka trwa ona ok. 21 dni i można ja podzielić na 3 etapy.
Pierwszy od 1 do 10 dnia krwawienia (wypływ koloru jasnego ), to czas kiedy suczka jest obojętna lub nawet agresywna wobec psów. Nie daje się wąchać w wiadome miejsce. Obszczekuje adoratorów. Nie daje psom na siebie wskakiwać.
Drugi etap to czas płodności od 11 do 17 dnia, kiedy to zmienia się kolor krwawienie z ciemnego na jasny - wtedy to zachowanie naszej cnotliwej wcześniej niuni bardzo się zmienia. Ciągnie do psów, nadstawia im pupę i jest bardzo chętna do igraszek. W tym czasie suczka może zajść w ciążę więc pilnujemy jej jak oka w głowie, nie zostawiamy samej w ogrodzie. Pilnujemy na spacerach. Nie puszczamy wolno w obecności innych psów. Okres płodny możemy również poznać po zachowaniu w czasie głaskania. Gdy przesuwamy rękę po grzbiecie w stronę ogona i z powrotem pod włos to większość suk odstawia na bok ogon odsłaniając intymne miejsce. ,
Trzeci etap od 18 do 21 dnia - krwawienie ustaje a następnie znów się pojawia na kilka dni ale jest to już lekkie plamienie ciemnego, brązowego koloru. Czas ten to powrót obojętności do psów i całkowity koniec krwawienia. Suczkom w czasie cieczki można podawać tabletki chlorofilowe niwelujące zapach cieczki. Tabletki te dajemy 4 razy dziennie od początku do końca cieczki.

15. Przepis na ciasteczka wątrobiane.
składniki:
1/2 kg surowej wątroby drobiowej
2 ząbki czosnku
jedna trzecia szklanki oleju
około 2 szklanki mąki
2 jajka
Przygotowanie:
Wątróbkę zmielić w maszynce do mięsa lub w malakserze. Dodać jajka, olej, zgnieciony (przeciśnięty) czosnek i wymieszać. Dodać tyle mąki żeby powstało niezbyt płynne ciasto. Wyłożyć na blachę natłuszczoną olejem i piec przez 15-20 minut w temp. 200'C,. Kiedy powierzchnia ciasta zacznie się rumienić na brzegach sprawdzamy patyczkiem czy jest upieczone. Jeżeli patyczek wkłuty w środek jest suchy ciasto jest gotowe. Teraz tylko trzeba pokroić je na kawałki i zostawić do wyschnięcia w piekarniku,w temperaturze 100'C przez ok. 30-40 minut.

16. Kilka słów o wystawach i wystawianiu.
Po co wystawiamy psy? Jedni robią to dla sprawdzenia psa, czy wyrósł na psa doskonałego, zgodnego ze wzorem rasy. Inni kochają rywalizacje i traktują wystawy jak sport. Są jeszcze tacy, którzy wystawiają psy dla rozgłosu, popularności hodowli, dla uzyskania uprawnień hodowlanych. Duża część wystawia suki szczególnie przed planowanym miotem licząc na znalezienie potencjalnych klientów. Wystawy są również miejscem do zapoznania miłośników rasy, zawiązania nowych przyjaźni i porównania psów między sobą.
Szczegóły na podstronie
ABC WYSTAW PSÓW

17. Uprawnienia hodowlane.
Aby uzyskać uprawnienia hodowlane pies musi po ukończeniu 15 miesięcy w dowolnej klasie, uzyskać co najmniej 3 razy oceny doskonałe od minimum 2 różnych sędziów a jedną ocenę doskonałą musi uzyskać na wystawie międzynarodowej lub klubowej. Suka ma łatwiej - jej wystarczą 3 oceny bardzo dobre. Hovawarty muszą jeszcze mieć spełnione dodatkowe warunki. Należą do nich badania stawów biodrowych - HD z wynikiem pies A,B suka A,B,C (w przypadku wyniku HD C suki- pies do krycia musi mieć HD-A) oraz muszą zdać Związkowe Testy Psychiczne pies nieszkolony w obronie - nieznający rękawa 8 pkt. na 15 a szklony, znający rękaw 11 na 15. Następnie z wynikami testów psychicznych, kartami ocen z wystaw oraz rodowodem i wpisanym w nim wynikiem stawów biodrowych udajemy się do Związku Kynologicznego i otrzymujemy wpis w rodowód w przypadku psa "reproduktor" a suki "suka hodowlana". Dopiero od tego momentu możemy używać naszych psów do hodowli.

18.Na czym polegają testy psychiczne?
Testy składają się z 4 części.
1.Sprawdzenie odporności na strzały.
2.Sprawdzanie czy pies zna rękaw.
3.Ocena ostrości (predyspozycje obrony, wykształcenie popędów)
4.Ocena twardości (pewność siebie, odporność psychiczna)
5.Ocena usposobienia (psychiki)
Ad 1. Odporność na strzały sprawdzana jest w trakcie marszu z psem przy nodze. Po przejściu ok. 10 m oddawane są 2 strzały z pistoletu w odstępie ok. 5-10 sekund. Pies powinien nie okazać zaniepokojenia. Ocena - odporny lub nie. Jeśli nie jest odporny to nie zalicza testów już na wstępie i nie podchodzi do dalszej części.
Ad 2. Pozorant z rękawem przechodzi wolno obok psa i właściciela. Ćwiczenie ma na celu sprawdzenie czy pies będzie próbował złapać rękaw. Ocena nie próbuje chwycić rękawa czyli nie jest szkolony. Próbuje złapać - szkolony w obronie. Ta próba określa ile pies potrzebuje punktów do zdania testów. Jak już pisałam szkolony 11 nie szkolony 8. Maksymalna ilość punktów to 15.
Ad 3. Właściciel wraz z psem na smyczy stoi w miejscu wyznaczonym przez sędziego. Pozorant szybkim i zdecydowanym krokiem idzie w kierunku właściciela wymachuje pałką i markuje chęć ataku na właściciela.
Oceny:
Pies usiłuje uciec- 0 pkt.
Lękliwy - 1 pkt.
Bierny, opieszały - 2 pkt.
Odważny, czujny -3 pkt.
wykazuje chęć obrony - 4 pkt.
obrona aktywna -5 pkt.
Ad 4. Pies jest przywiązany na lince 5 m do drzewa lub słupa. Właściciel oddala się od psa na taką odległość aby pies nie był przy nim . Pozorant idzie pewnym krokiem i z krzykiem wymachuje pałką w kierunku psa, markuje chęć ataku.
Oceny:
Tchórzliwy, uciekający - 0 pkt.
Niepewny, opieszały, cofający się - 1 pkt.
Zupełna bierność - 2 pkt.
Odważny - 3 ptk.
Odważny z chęcią ataku - 4 pkt
Odważny atak z uchwyceniem rękawa - 5 pkt.
Ad 5. Tutaj spotkałam się z dwoma sposobami sprawdzania psychiki. Pierwszy wyglada tak: grupa obcych osób (5-8) robi szereg. Zostawiamy psa na siad naprzeciw szeregu. Idziemy za szereg i wołamy psa do siebie. Druga część tego ćwiczenia różni się tylko tym, że na znak sędziego grupa ludzi zaczyna iść tyralierą w kierunku psa a my w tym czasie wołamy go do siebie jak poprzednio. Pies powinien przebiec przez środek pomiędzy ludźmi bez zainteresowania i bez strachu.
Oceny:
Cofa się przed szeregiem 0 pkt.,
Obiega szereg dużym łukiem - 1 pkt.
Przebiega niepewnie obok szeregu - 2 pkt.
Przebiega przez szereg niezbyt pewnie - 3 pkt.
Przebiega przez szereg z lekkim hamowaniem - 4 pkt.
Odważnie przebiega przez szereg - 5 pkt.

Spotkałam się z inną metodą - pies robił razem z przewodnikiem slalom pomiędzy stojącymi w grupie ludźmi. Druga część była taka sama.
Test jest niezaliczony jeśli w choć jednym ćwiczeniu pies uzyska 0 pkt.